Крипто Вести

ДИК датотеки измама пријави против Dropil над $1.8 милиони МЦК

Друг МЦК каснувања прашина. ДИК е во потрага disgorgement и други казни од Dropil над неговото наводно незаконско токен продажба.

Од Страна На Николас Marinoff

пост Април 24, 2020

Во краток Хакери Нето $41M Во Binance Bitcoin Heist | PYMNTS.com

  • ДИК има поднесено тужба против Dropil над својот 2018 МЦК.
  • ДИК е во потрага disgorgement на $1.8 милиони компанијата покрена.
  • Dropil е најновата МЦК-финансиран од крипто startup во долга листа на тоа дека ДИК има насочени.

Комисијата за Хартии од вредност (ДИК) денес е поднесена пријава против Dropil, Inc. и нејзините основачи—Патрик O'Hara, Џереми McAlpine и Захариј Matar—во федералната Калифорнија суд за наводната измама на инвеститори и хостинг нерегистрираните почетна монета понуда (МЦК). ДИК е во потрага disgorgement на Dropil е МЦК фондови, привремени мерки олеснување, и други граѓански казни.

Во соопштение, ДИК рече Dropil, Inc. се продава својот cryptocurrency—познат како КАПКА токени—помеѓу јануари и Март 2018, подигање на повеќе од $1.8 милиони од инвеститорите. ДИК е жалба тврди дека Dropil и нејзините основачи информира учесниците дека нивните пари ќе бидат обезбедени заедно со тргување бот познат како " Dex, и дека средствата ќе бидат во комбинација за трговија избрани дигитални валута користејќи Dropil-дизајниран алгоритам.

Според ДИК, сепак, ништо од тоа не се случило.

Комисијата тврди дека и покрај кажува учесниците дека тие ќе добие профит секој 15 дена, Dropil пренасочени инвеститор средства на основачите' личните банкарски сметки и други проекти. Во меѓувреме, компанијата наводно, се создаде лажно пријавување извештаи да ги покрие своите песни додека плаќање " Dex корисници со ПАД токени.

"Не постои евиденција дека" Dex, кој Dropil да се промовира како разликување функција на Капки, некогаш управувана или генерирани било тргување добивка,"на ДИК рече дека во судските документи.

Во текот на последните неколку години, ДИК е систематска во својот пристап за наводно нелегално прибирање средства спроведена од страна на крипто стартап.

Во Февруари, Комисијата презеде акција против Enigma—проект кој се нуди приватност за децентрализирана апликации (dapps). ДИК рече Enigma заведени инвеститори за време на 2017 МЦК дека заработил колку што $45 милиони. Во измирување со ДИК, Enigma се согласи да плати назад сите средства да повредени инвеститори, како и $500,000 казна.

Слично, во декември, ДИК filedcharges против Shopin извршен ДИРЕКТОР Eran Eyal за наводно "измама" инвеститори преку МЦК во 2017 дека ова предизвика $42 милиони. На ДИК рече дека Eyal не успеа да се регистрирате на продажба со организацијата и потрошени средства на инвеститорот лични трошоци.

Интересно, во денешната акција против Dropil, ДИК забележува дека фирмата тврделе дека за да се подигне $54 милиони евра во својата МЦК од повеќе од 34,000 инвеститори. Според ДИК, компанијата покренати само мал дел од наводното износ од чиста 2,500 инвеститори.

 

Куба сега има своја Bitcoin размена, и покрај ограничувањата

Италијански-Кубанската крипто претприемач има започна Qbita Размена, peer-to-peer Bitcoin платформа за тргување вградени во Куба за Куба.

Од Хозе Антонио Lanz

пост Април 23, 2020

Bitcoin

Во краток Сè Што Мислите Дека Знаете За Куба Е Лага

  • Човекот зад Qbita Bitcoin паричникот има развиено peer-to-peer размена обичај изградена за Куба.
  • На девизниот доаѓа изграден со ултра-лесни паричник, што бара релативно малку податоци простор и пропусен опсег на употреба.
  • Инвеститорот Марио Mazzola е веќе гледа напред, со плановите за интеграција на бизнис решенија следниот.

Се што треба да направите Bitcoin и Куба имаат заедничко? Еластичност.

И покрај blockades, embargoes и финансиски санкции кои имаат хит на островот нација, луѓето од Куба се покажа дека се прилагодуваат кон надминување на пречките. И еден жител на Куба, особено, е го прави токму тоа за крипто на островот.

Претходно овој месец, Марио Mazzola, креаторот на ултра-лесни Bitcoin паричникот Qbita, започна Qbita Размена, првиот децентрализирана Bitcoin размена на ваков вид во Куба.

Додека крипто не е нелегално во Куба, нема регулаторна рамка за тоа или. Ова во комбинација со НАС санкции, сиромашните Интернет услуга, и други ограничувања има значи дека најголемиот и најважниот крипто размена и паричникот провајдери во светот се избегне Куба заедно. Така Mazzola презела врз себе да развие сите-во-едно крипто екосистем на свое: на Bitcoin паричник, плаќања платформа, и, сега, peer-to-peer размена.

“Јас создаде Qbita Размена бидејќи отсекогаш сум бил убеден дека овде, во Куба, Bitcoin е вистинска потреба,” Mazzola кажано Дешифрирање. И со цел за Куба за да се израмни во другите делови на светот, земјата "треба tools да се купи, се продава, употреба и чување на Bitcoins лесно и безбедно,"тој рече. “Qbita решава сите овие проблеми,” Mazzola побарувања.

На италијански-Кубанската крипто претприемач прв започна на Qbita паричникот минатиот ноември. Тоа е дизајниран да работат насекаде во светот, но тоа е особено цел да се задоволат потребите на податоци-подјармат Cubans. Паричникот е инсталација бара само околу 1MB на хард диск простор и релативно малку сообраќај.

Дека паричник сега поддржува вграден во peer-to-peer Bitcoin платформа за тргување, дозволувајќи им на своите Кубанската на корисниците да трговија BTC од рамките на нивните паричници во безбедна, децентрализиран начин, со целосна контрола над нивните средства.

Qbita се развива во P2P платформа за тргување

Mazzola рече дека додека други P2P размена, како што се Paxful и LocalBitcoins имаат слични услуги, ниту е особено добра за Cubans.

"Се разбира, постојат и други платформи на пазарот како Paxful и Localbitcoins, и двете се модели за нас, но секој од нив има еден мал проблем,"тој рече. "Paxful е активно блокирање на Куба, LocalBitcoins е со барање за KYC, и бидејќи на ембарго, оваа законска обврска е да не му се помогне на луѓето од островот, па тоа не е достапен во нашата Земја."

Mazzola посочи други P2P опции во Куба, како што CubaCoin и Fusyona, но рече дека овие често доаѓаат со различни технички ограничувања.

Qbita, од друга страна, работи со создавање на мулти-потпис адреса контролирани од страна на купувачот, продавачот, и платформа, според Mazzola. Ако трговијата оди добро, и на купувачот и на продавачот знак на трансакцијата, која е извршена веднаш. Ако нешто тргне наопаку, партиите ги испраќаат своите докази за да се Qbita кои знаци во корист на вистинските сопственикот, веднаш извршување на трансфер.

Mazzola објасни дека не, и покрај првичната скептицизам, паричникот е прифаќање и популарност како p2p платформа за тргување е зголемена значително. “За една недела пред, имавме за 850 регистрирани преземања. Ние започна размена и преземања достигна 1,100. Ова е за 30% зголемување во една недела,” тој рече.

Еден човек крипто екосистем

Qbita раст дојде исклучиво од зборот на устата, рече Кубанската претприемач.

“Ние сме инвестирале нула во реклама,” тој рече. И тој е само почеток.

На Qbita инвеститорот во моментов е изградба на плаќање портал за бизниси кои би сакале да започне прифаќање cryptocurrency. Иницијативата има уште да се земе лет, тој рече, бидејќи е-трговија се уште е во повој во Куба.

Трансфери, сепак, се друга приказна. “Qbita е совршена платформа за процесот на испраќаа, и јас не велам дека математиката вели така,” Mazzola рече. “Ако ја споредиме Qbita да се користи и Western Union, кубанска Американски испраќа 100 USD од сад на неговата сопруга во Holguin и таа ќе се добие за 95 CUC [Кубански пезоси кабриолет].”

Но, ако трансферот беа наместо да се направи во Bitcoin, тој објасни, и примачот се продаваат по пристигнувањето, тоа лице ќе видите нето добивка од трансакцијата, бидејќи Bitcoin е продаден на премија во Куба.

И покрај овие тешки времиња за поголемиот дел од светот, Mazzola тој рече дека е оптимист за иднината на двете Куба и крипто.

"Мислам дека во иднината ние се случува да се види помал е бројот на луѓе кои доаѓаат на крипто само да се направи некои лесни пари,"тој рече. "Ние се случува да видите повеќе луѓе користење на Bitcoin за неговата вистинска цел: слободата да се движат пари и да имаат целосна контрола на вашите средства.”

 

Хакирањето

Дали ова значи дека ние ќе имаме дистрибутивна валута како дистрибутивна енергија на smart grid, или дистрибутивна информации, како на Интернет? Добро, луѓето обично го прават она што се работи и има и добри и лоши со централизација и со дистрибутивна вишок стратегија.

Сега потоа, што е најновиот, побара од вас? Добро, постојат две статии ги читам не повеќе од еден час, по што средба, како што беше крстарење низ информации, Јас би претходно зачуваните да се напише на оваа тема подоцна; Малку Корисни – Bitcoin себе може да успее како валута, но, основната технологија е почетокот да укажам вредни нови апликации,"од Павле Ford (Февруари 18, 2014) и умот вас овој член е напишан само неколку дена пред Bitcoin кражба од еден од нивните топ размена.

Другиот текст е напишан од страна на Naette Byrnes на ден по овие наоди ја погоди newswires на февруари 25, 2014 "Bitcoin на Топло Седиште – Голем bitcoin размена исклучи, поставување прашања за cybercurrency." Дали сте изненаден? Никој, на мене или.

Вториот член отиде на државата; "Токио-врз основа на Мт. Gox, откако на еден од најголемите размени на bitcoin cybercurrency, престана оперативни вторникот среде гласини дека милиони може да се украдени од фирмата и поголемата загриженост во врска со долгорочните изгледи за решен дигитални валута. Други bitcoin размена брзо се пресели да се дистанцираат од Планината. Gox и тврдат дека тие се уште се отворени за бизнис. Вредноста на валута себе падна нагло да се само преку $500 до средината на mph. Тоа хит на сите времиња високи на $1,100 во ноември."

Што велите на тоа? Уф. Дали ова се докаже дека naysayers довикува на Понзи Шема беа во право? Дали тие се добие последен се смее, или е ова само се очекува еволутивен процес на нарушување како сите kinks се разработени? Добро, сметаат дека ова мислев да експериментираат имав.

Ајде да се каже дека беше hanky-panky вклучени, да речеме дека некој пробиени системот или украл дигитални валута. Токму сега, дигитални валута лета под радар како што не е призната дури и со сите нови Премногу Големи за Да Пропаднат прописи на банките, итн. Како може дигитални валута имаат вредност? Тешко е да се каже, како може fancily печатени парче хартија означени $20 се вреди ништо, тоа не е, но, тоа е вреди да се она што го претставува, ако ние сите се согласуваат за тоа и да имаат доверба во валутата. Која е разликата, тоа е прашање на доверба право?

Во ред, па, да речеме дека регулаторите, ФБИ, или друга гранка на владата се меша и датотеки трошоци – ако тие датотека кривична пријава дека некој ограбени некој друг, тогаш колку измама бил вмешан? Ако владата за спроведување на законот и одделот за правда стави еден долар износ број кон, тие се ненамерно се сложите дека дигитални валута е реална, и таа има вредност, на тој начин, непризнавање. Ако тие не се вклучени, тогаш било измама што може или не може да се случи поставува на целиот концепт се врати на начини, и медиумите, ќе продолжи да вози по довербата на сите дигитални или крипто-валути.

Така, тоа е се фати-22 за владата, регулаторите, и спроведување на луѓе, и тие не можат да се погледне на друг начин или одрече овој тренд веќе. Тоа е време за прописи. Добро, Јас лично омраза регулатива, но, не е тоа како што тоа обично започнува. Откако тоа е регулирано кредибилитет е даден на концептот, но, неговата дигитални валута концепт, исто така може да ја поткопаат целокупната Една Светска Валута стратегија или дури и американскиот Долар во (Петро-Доларот) парадигмата, и не може да биде пекол да плати за тоа, како и. Може да глобалната економија се справи дека нивото на нарушување? Stay tuned, Претпоставувам дека ние ќе го види.

Во меѓувреме, она што ќе се случува понатаму да се биде или не оваа нова промена во тоа како ние гледаме на монетарната вредност, богатство, онлајн трансакции и како во реалниот свет ќе ум-meld во нашата иднина нејасна реалноста. Јас само не гледам многу луѓе мислејќи тука, но, секој треба да, еден misstep и ние би можеле да се во светот на боли – сите на човештвото што е. Ве молиме да се разгледа сето ова и мислам на неа.

Некои од Најдобрите Крипто-Валути да се Инвестира во Сега

за Бесплатен и Обезбедени Финансиски Размена,

Обичните луѓе кои се подготвени да купите BTC можат да го користат онлајн паричникот систем за купување на нив безбедно во замена на кеш или кредитни картички и во удобен пат од илјадници BTC фондации низ светот и да ги задржи како средства за иднината. Поради својата популарност, многу корпоративни инвеститори се сега прифаќаат нив како прекугранични плаќања и искачувањето е незапирлива. Со доаѓањето на интернетот и мобилните уреди,собирање на информации стана доста лесно како резултат на BTC финансиски трансакции се достапни и нејзината цена се утврдени во согласност со луѓе е избор и преференции на тој начин што доведува до профитабилни инвестиции. Неодамнешните истражувања исто така покажаа дека нестабилност е добро за BTC размена како ако постои нестабилност и политичките немири во земјата поради која банките страдаат потоа инвестирање во BTC сигурно ќе можат и да се подобра опција. Повторно малку-монета, трансакциски трошоци се доста поевтини и полесно технологија за правење на договори така привлекување на толпата. На BTC исто така, може да се конвертира во различни фиат валути и се користи за тргување на хартии од вредност, за земјиште наслови, документ со печат, јавните награди и обратно.

Друг напреден блок-синџир на проектот е да се Ethereumor на ETH кој служеше многу повеќе од само дигитална форма на крипто-валута и неговата популарност во последните неколку децении се дозволени милијарди луѓе за да се одржи паричници за нив. Со леснотијата на онлајн светот,на ETH им овозможи на трговците и бизнис организации да ги прифати за цели на тргување, затоа, може да послужи како иднината на финансискиот систем. Исто така, се со отворен код на ETH помага во соработка на проекти од различни фирми и индустрии на тој начин зголемување на нивната комунални. Повторно за разлика од бит-монета која се користи за пари размена во дигитализирани мрежа на ETH, исто така може да се користи за повеќе апликации покрај финансиските трансакции и не е потребна претходна дозвола од владите поради кои луѓето можат да ги користат со нивните преносни уреди. Цената на Етер, исто така остана стабилен и тоа се избегнува нарушување на било која трета страна посредници како што се правниците или нотар како размена се главно софтвер базиран дозволувајќи им на ETH да биде втор најдобар крипто-валута да се инвестира во сега

 

Топла Паричник

Пост Од ЌЕ KENTON Февруари 5, 2020

Она што Е Топло Паричник?

Жешка паричник е алатка која овозможува cryptocurrency сопственикот да примате и да праќате токени. За разлика од традиционалните валути, не постојат посветен банки или физички паричници кои може да се користи за да се задржи cryptocurrency стопанства се обезбеди. cryptocurrency паричници се алатки кои најчесто се користи за чување и заштита на овие стопанства, и тие доаѓаат во многу различни форми и видови.

Еден од најпопуларните видови на cryptocurrency паричници се нарекува топол паричник. Разликата помеѓу топла паричникот и ладно паричник е топло паричници се поврзани на интернет, додека студената паричници не.

КЛУЧНИ TAKEAWAYS

  • Жешка паричник е алатка која им овозможува cryptocurrency корисниците да складираат, испрати, и примате токени.
  • Топла паричници се поврзани со јавни и приватни клучеви кои помагаат да се олесни трансакции и, исто така, делува како безбедносна мерка.
  • Бидејќи топла паричници се поврзани на интернет, тие имаат тенденција да биде нешто повеќе ранливи на хакове и кражба од ладно складирање методи.

Разбирање Топла Паричници

Постојат различни причини зошто инвеститор би сакале нивните cryptocurrency стопанства да се биде или приклучен или исклучен од Интернет. Поради ова, тоа не е невообичаено за cryptocurrency сопствениците да имаат повеќе cryptocurrency паричници, вклучувајќи и топло ладно паричници.

Најголемата предност на одржување cryptocurrency во жешка паричник е дека тоа може да се користи за да помогне да се олесни на основните трансакции. Поединци кои бараат да всушност се направи купување со нивните cryptocurrency средства може да се избере да се користи топла паричник, бидејќи стопанства во кои паричникот ќе може да се пренесува преку интернет.

Од друга страна, топла паричници се со поголема веројатност отколку ладна техники за чување да се соочи со безбедносни прашања или потенцијално може да бидат пробиени. Сепак, жешка паричникот не е небезбедна начин да ги зачувате вашите cryptocurrency. А, во споредба со ладно складирање на начин кој е целосно отстранета од Интернет екосистем, жешка паричникот претставува поголем ризик да носителот бидејќи тоа може да има пристап до (и теоретски се пристапи од страна на) во други делови на Интернет.

Како Топла Паричникот Работи

Откако инвеститорот одлучи да се купи или рудникот дигитални валута, тие тогаш мора да се утврди каде и како да ги чувате своите токени. Иако тие се нарекуваат паричници, името е нешто погрешно, бидејќи топла паричници не всушност продавница cryptocurrency во начинот на кој традиционално паричници продавница валута. Улогата на топла паричници е да се помогне да се олесни секоја промена на евиденција на трансакциите што се зачувани на децентрализирана blockchain книга за она што cryptocurrency се користи.

За cryptocurrency инвеститор, на јавниот криптографски клучеви и приватни клучеви се најважните елементи на cryptocurrency паричник. Јавни клучеви се слични на сметка на корисник; тие се идентификуваат паричникот, така што корисникот може да прима токени без откривање на нивниот идентитет. Приватните клучеви се слични на pin броеви; тие им овозможуваат на корисникот да пристапи на паричникот и проверка на состојбите, иницира трансакции, и повеќе. Без било кој од овие копчиња, паричникот е ефикасно бескорисни.

Безбедност и Топла Паричници

Безбедност и сигурност на топла паричник во голема мера се зависни од корисникот однесување. Било предмети кои се чуваат во топла паричник, се ранливи на напади, бидејќи на јавни и приватни клучеви се чуваат на Интернет.

Искусни cryptocurrency инвеститори ќе го задржиме само мал дел од нивните имоти во своите топли паричник поради тоа е помалку веројатно дека хакер ќе се скрши во топла паричникот за мал број на токени. За пример, тие само може да го задржи износот тие планираат да го поминат во блиска иднина во своите топли паричник. Нивните останатите средства ќе остане во ладно складирање додека тие се потребни за одредени трансакции.

Некои инвеститори се избере за да се задржи нивната cryptocurrency белези на сметки кои се поврзуваат со популарни размена како Bitstamp . Овие компании ќе ги чувате вашите средства во нивните инфраструктура и може да се смета топла паричникот услуги. Ако инвеститорот го задржува нивното токени во Bitstamp или Poloniex сметка, и напаѓачот добива пристап до една од овие компанијата сервери, тие може да страдаат од губење ако на хакерите е во можност да се инфилтрираат на нивниот клиент сметки.

Бидејќи многу од врвот дигитални валута размена им овозможи на корисниците да се префрлите помеѓу различни фиат валути и cryptocurrencies, тоа е заедничко за корисниците да се одржи мали количини на различни валути во нивните сметки. Ако тие се задржи значителен биланс на било која валута, има повеќе ризик за насочување на вниманието на хакери или, во случај на кражба, губење на голем дел од нивните имоти.

Типови на Топли Паричници

Постојат различни видови на топло паричници достапни за инвеститорите, и многу од нив се бесплатно да ги преземете. Некои паричници се специјално дизајнирани да се користи во партнерство со посебен мобилни веб апликации, па дури и со одредени cryptocurrencies.

Тоа може да биде корисно за инвеститор да се спроведе истражување во развојот на топла паричникот пред да го преземете и користење на таа услуга. Програмерите имаат различни степени на експертиза, разни заложби во однос на безбедноста и приватноста, и различни приоритети во предвид при креирање на нивните паричници.

Програмерите исто така ќе донесат различни стратегии, кога станува збор за ажурирање на нивните производи. Идеално, жешка паричник на услуги треба да биде постојано ажурирање на својот производ како одговор на начини на кои хакирање напори се менува и се развива.

Софтвер Топла Паричници

Софтвер топла паричници се превземање на апликации кои не се поврзани со било која одредена размена. Да се одржи контролата на вашиот приватен клуч, па cryptocurrency средства во топла паричникот остануваат под контрола.

Сепак, вашиот cryptocurrency е уште ранливи на хакирање, бидејќи хакер кој добива пристап до вашиот компјутер теоретски би можеле да се исцеди вашиот паричник преку софтверска апликација.

Некои cryptocurrency корисниците претпочитаат да ги чуваат нивните дигитални средства во физичка паричник. Обично, ова се уреди кои изгледаат како USB флеш диск. Овие не се топло паричници, бидејќи тие само може да се пристапи од страна да биде вклучен директно во компјутер и не бара интернет конекција, со цел за корисникот за пристап до нивните cryptocurrency фондови.