Пазари Преглед

Како Податоци Помогна да се Движите на Пазарот Мечка

Со ЛУКАС DOWNEY

Ажурирани Април 20, 2020

Пред неколку години, Јас бев во Сан Франциско аеродром чекање област. Мојот лет дома беше одложен три часа. Јас јавуваа јас би само работа, но собата е гласна и оттргнува. Добив од мојот сигурен слушалки и го стави на мојата вообичаена џез. Но, музиката беше толку тивко, Јас се уште се слушаше толпата. Јас потребни за програмата на податоци, анализа на податоци алатка. Јас барав “музика на работа да” и се најде на две-часовна континуирана миксот на музика: само – тоа беше хаус. Јас јавуваа она што подлец?

Четири-на-на-кат бас тапан немилосрдно ги стегна својот пат во мојот мозок. По 10 секунди, Јас мисла: нема начин – овој е премногу оттргнува. Но потоа мојот ум ослободен и се изгуби во монотонијата на музика. Она што мислев дека ќе се шест часа зеде една четвртина од тоа. На час и половина подоцна, Јас беше направено.

Дури и денес, кога јас треба да програма или работа со податоци и мора да мелодија од светот, Јас мелодија во време на Deadmau5 прогресивна клуб музиката на 128 отчукувања во минута (bpm). Таа работи, но, како?

Оваа студија нуди индиции: “Музички жанр предност и темпото смени алфа и бета бранови во човечкиот не-музичари.” Во кратки, наодите укажуваат дека жанр предност и вештачки модифицирани темпо влијаат алфа и бета бран активирање.

И овој фасцинантен член вели дека за синхронизација на музика може да го подобри ефикасноста и расположение. Луѓето, исто така, имаат природна база фреквенција на 120 bpm: ” … изолирани експерименти, кои се праша учесници да ги допрете прстите, прошетка, или аплаудира на свој темпо покажа учесници се движи природно на темпото на околу 120 bpm (или 500ms задоцнување помеѓу зрнеста).” На Deadmau5 микс 128 bpm, кој се распаѓа во убав математички мрежа секоја минута. 128 поделени од страна на 4 удира по мерка 32 барови во минута, кој е стандарден мелодија форма историски.

Механика и математика на музика ни помогне да се фокусираме бидејќи тие им овозможуваат на нашите мозоци да ги блокира бучава. Зарем не би било одлично ако имаше нешто што го направив тоа за пазар?

За мене, одговорот е на податоци. Тешко броеви ми се Deadmau5 за акции. Не легне на пазарот во фокус, филтрирањето на емоции и непотребни медиуми хаос. И кога ќе се фокусираат на податоци, сметаме дека тоа е многу точна, навремено, и корисно за оние кои можат да мелодија од бучавата и слушам.

Секој недела, Јас пишувам за тоа што податоците се вели. Јас одам во сектори, трендови, и што е најважно, големи пари за купување и продавање на. Јас честопати го цитирам Големиот Пари Индекс, што ни кажува кога пазари се overbought и oversold. Дека пазарот на мерењето индикатор ни помага да дознаам, кога за да додадете или отстраните ризик. Велам, оваа недела по недела. Така, оваа недела, Сакав да погледнеме назад и да видиме како податоци одбележан мечка пазар акција на изминатите неколку месеци.

На следниот графикон вели дека сето тоа. Тоа може да изгледа jumbled, но, едноставно следете ги заедно во време и погледнете во секоја точка што станува збор. Поврзани коментар кутија ќе ви кажам датум на објавување, наслов, и брз синопсис на она што е кажано во секој Mapsignals Блог пост. Црвени точки се покаже, кога нашите податоци прикажани пониски цени на пазарот (Големи Пари Индекс паѓа), и зелени точки беа кога одевме oversold и очекуваните повисоки цени (Големи Пари Индекс ramping повисока).

Табелата покажува перформанси на S&P 500 индекс со Големи Пари Индекс индикатори
www.mapsignals.com

Табелата покажува дека сте ја добиле во реално време точна модел на пазарот на настани за да се дојде благодарение на подесување надвор вести и фокусирајќи се на податоци. Ве молиме да се чувствуваат слободни да се провери мојата работа – тоа е сите таму.

Во кратки, податоците рече:

 • Кога на пазарот стана overbought
 • Кога на пазарот се должи за повлекување
 • Кога да се имаат пари подготвени
 • Кога тоа ќе оди oversold
 • Кога тоа би преку (надвор од еден ден на тргување: Март 20 беше петок, додека пазари дно во понеделник, Март 23)
 • Кога да се купи
 • Да се очекува пораст

На ризикот од гледа како јас сум spraining мојата рака тапкање си на грбот, поентата тука е дека точна слика на иднината потенцијално лежи во соодветна анализа на минатото податоци.

Она што го прави податоци велат дека сега? Големи Пари Индекс расте брзо. Ова е делумно се должи на целосниот недостаток на дневни големи пари купуваат или продаваат сигнали. По драстични washouts како што видовме во последниве недели, времето мора да се помине во ред за јачина на точки на пристап нормално повторно.

Како и нестабилноста на пазарот продолжува да се смири и да се населат во база, новото раководство ќе се појават. Сектор за лидерство, според моите податоци, ни покажува дека технологијата и здравствената заштита се кралот. Ова опфаќа голем купување и силни основи.

Кога станува збор за техника, ова има смисла, со домот и cloud computing во ненадејна тешки побарувачката. Неколку дека со голема барањата на потрошувачите за “stay-at-home” акции како дома стриминг услуги за забава и за вежбање. Голем пораст во побарувачката за стриминг значи, дури и повеќе од потреба да се забрза 5G како и користење на интернет добива затнат земја широк.

Во меѓувреме, здравствената заштита акции се гледаат голем лифт како медицинската заедница е преоптоварен со нега барања и оптимизам за можни третмани и вакцинација за COVID-19 ... како што беше потврдено од страна петок пазарот напливот на позитивни вести на кои пред.

Табела покажува сектор сила/слабост
www.mapsignals.com

Финансии и енергија остануваат на дното на цевката. На ниски каматни стапки и долг изложеност тежат на финансии, додека за енергија, сите ние треба да направите е да се погледне на цената на нафта, претставена овде од страна на iPath Серија Б S&Стр GSCI Сурова Нафта Вкупно Врати Индекс ETN (МАСЛО):

Табелата покажува големи пари се купуваат и продаваат сигнали на табелата на iShares Sereas B S&Стр GSCI Сурова Нафта ETN (МАСЛО)
www.mapsignals.com

Сектор ротации во тек се, како е приход сезона. Економските временски хоризонт е нејасен во најдобар, и пандемија е уште пред и центар. Тоа, рече, акции се пак да се врати брзо, цените во оптимистичка економската обнова. “Времето ќе покаже, но податоци ќе кажам порано.” – Мене.

Во Крајна Линија

Ние (Mapsignals) се нахакан на висок квалитет на U. С. акции на долг рок, и можеме да видиме моменти како овие области како да ги собереш големи компании.

 

Американската Економија Има Избришани Скоро Сите Работа Добивки Од Големата Рецесија

Марко Bello | Ројтерс

.

 

Тоа се само четири недели за U. С. економијата за да се избришат скоро сите работа добивка во последните 11 години.

На coronavirus и принудно затворање на бизнисот низ целата земја повторно поткрепен бројот на Американците кои аплицираат за државни бенефиции во случај на невработеност, кој минатата недела изнесува 5.245 милиони, Пазарот на Одделот пријавени четврток.

Во комбинација со три пред невработените тврди извештаи, бројот на Американците кои се поднесени за невработеност во текот на претходните четири недели е 22.025 милиони. Тој број е само под 22.442 милиони работни места, додаде nonfarm payrolls од ноември 2009, кога U. С. економијата почна да додадете работни места назад кон стопанството по Големата Рецесија.

Само 417,000 повеќе U. С. работниците треба да се поднесе за бенефиции за невработеност за да ги избришете сите nonfarm добивки од 2009, фигура, најверојатно, да биде лесно да се надмина оваа недела.

Брзиот природата на работното место ќе биде загубата на невиден, бришејќи од повеќе од една деценија е достоен за на работа добивки во пет недели. Ќе дознаете за сигурни дека следниот четврток кога националните барања за оваа недела се пријавени.

“Додека денес е без работа броеви се долу на минатата недела, тие се уште не значи дека сите работни добивка од финансиската криза се избришани,” напиша Seema Шах, главниот стратег на Директорот Глобалните Инвеститори. “Што повеќе, со многу работници, вклучувајќи ги и оние во свирка економија, не се вклучени во овие броеви, на пазарот на трудот болки може да биде дури и полоша од овие бројки укажуваат на тоа.”

“Се однесува за втората половина од годината може да се потценува,” таа додаде. “Иако владите се бара да се укине lockdowns, ре-отварање на економии ќе биде само постепено, станува збор за комбинација на финансиски видови за бизнисите и домаќинствата, потиснување на побарувачката и што укажува на забавување на економското закрепнување.”

Иако инвеститорите нема да го добиете официјалниот изглед на U. С. стапката на невработеност за овој месец до Мај 8, Пазарот на Одделот за најновите nonfarm payrolls извештај покажа групи на отпуштања од работа во ресторани и барови, како што некои државните влади сили затворањето на најголем дел од своите бизниси.

Најновите nonfarm извештај покажа payrolls паднал од 701,000 во Март, по повод одбележувањето на првиот пад од 2010 и најлошото пад од Март 2009. Стапката на невработеност скокна речиси целосна процентен поен да 4.4% од 3.5%.

 

Пазари Продолжуваат да се Подобри како Голема Продажба Забавува

Повеќето од нас се прави со 2020. Тоа е само за април. Мислам ... , сите ние сме заглавени дома. Слушам како луѓето се јаде како луди и вино очила секогаш се полни. Нема ништо да се направи, право?

Но карантин рефлексивни go-getters можеби љубов карантин. Таков беше случајот за веројатно најсветлиот научник во историјата – 1665 најде (не-но Господине) Исак Њутн на Универзитетот во Кембриџ во неговите рани 20-ти. Големата Чума од Лондон хит, на крајот тврдејќи 25% во градот населението. Кембриџ и на други универзитети не на рана верзија на учење на далечина – тие испраќаат студенти далеку од кампуси. Ова беше социјално дистанцирање во 1600s.

Њутн одеднаш се најде надвор од неговите престижната школа и заглавени дома 60 милји далеку. Без Netflix да кога-види, тој го стори следната најдобра работа – тој измени човечко разбирање засекогаш:

 • Тој продолжи своето Кембриџ работа и ја заврши својата концепти кои стана калкулус.
 • Тој слободен врска со призми и развиена неговите теории на оптика и светлина.
 • Надвор од неговиот прозорец беше јаболкницата. Да, дека еден. Историчарите дебата дали apple всушност паднал на главата или не, но таа беше таму, и потоа (во карантин) дека тој на сликата погоре неговиот теориите на гравитација и почна законите на движење.

Не е лошо за само-изолација време. Природно, Јас не сум укажува на тоа секој може да оди во кожурец и да се појават како историја-менување на научни гениј. Но на минимум, ова треба да се покаже она што е можно со некои “слободно време.” Јас сум со користење на време да се научи нов програмски јазик, а по завршувањето на музички проекти сум бил “значи да се направи.”

Особено сум возбуден за собирање на податоци за пазарот во текот на повеќето испарливи пазар од Големата Депресија. Она што податоците е велејќи дека е фасцинантен. Тоа е различно од она што го грди вести вели: смртни случаи се качи, нови случаи бавно, но се уште расте, и глобалната економска исклучување предизвикува катастрофални ефекти. Ние дури и да имаат Реј Dalio велејќи дека ние ќе бидеме во уште една Голема Депресија. Но вести живее на спин. Јас не гледам фер споредба:

 1. Пост-1929 берзата несреќа се најде на Фед подигање каматни стапки. Оваа несреќа се наоѓа стапки се намали за ефикасно нула.
 2. Пост-1929, немаше ликвидност. Банката на федерални резерви стол Пауел само најави на дополнителни $2.3 трилиони на кредити за да обезбеди ликвидност на американската економија.
 3. Ние не сме сами – Европа и Азија се исто така транспорт ликвидност во системот.

Така, сега имаме исклучително accommodative монетарната политика, додека на '30 години беше затегнување. Некој се надева-за V форма за обновување изгледа повеќе како ќе биде “U.” Гледам дека игра надвор се допаѓа ова:

 • Мај 15, гледаме првите знаци на reopening – во голема мера оптика.
 • Од Јуни, имаме функционална “мека” отворање.
 • Од Септември, можеме да видиме знаци на повеќе “нормално” економската активност.
 • Почнеме да ја видите раст во декември.
 • До Крајот На Март 2021, од година-over-година споредби ќе биде тешко да се победи во било која точка во историјата.

Оние се моите мисли. Уште поважно,, податоците вели дека акциите се дно. Носи уште повик за пониски падови, но, не е секогаш некаде мечка. Во реалноста, како лоши вести врвови, на пазарот има нафиркан од падови. Сопственичките хартии од вредност се најде база. Нестабилноста ќе се врати кон земјата. Нестабилноста CBOE Индекс (VIX) достигнаа во 85.47 на Март 16 и падна 50% да 41.67 во април 9. Ние треба друг 50% VIX капка ® за да се чувствуваат “удобно.”

Големи Пари се согласува Индекс. Тоа е индекс на необичен купување. Кога тоа е висока, купувачи се во контрола. Кога тоа е ниска, продавачот. Тоа дно на 9% на Март 27 и да се зголеми до 24.9% во април 9. Запомнете: 25% и подолу е oversold, па ние сме за да се појават од oversold. Тоа е најчесто моќно нахакан индикатор во текот Mapsignals’ 30-година на податоци историја.

Табелата покажува ефикасноста на Russell 2000 индекс и големи пари индекс
www.mapsignals.com

Важно е да се знае дека овој индекс на големи пари за купување не е зголемувањето поради еден куп на купи сигнали. Ние сме сосема депресија во однос на нивоа за некоја голема купување да се одвива. Индексот се зголемува бидејќи во продажба има испарува. Ова има смисла, како главен фонд ликвидација се зад нас. Ова значи дека се Големи Пари Индекс може да се зголеми брзо дури и на ниски купи/продаде сигнал брои.

Сето ова значи дека ние само треба да се набљудуваат како на пазар да се однесуваме во наредните недели. Ние сакате да видите повеќе акции изработка купи сигнали, што укажува дека пазарот е почетокот на цената во повеќе контролирани обновување. Податоците јасно вели пазарот падови се во, и откако нестабилноста умира надолу, на крајност акции се открие себеси.

Јас сум 100% податоци управувано. Емоции ве предал мене во минатото. И чувства, често не се во корелација: на пазарот пештера беше страв самитот.

Како и за што е следно? Мислам дека најлошото е што S&P 500 повлекува од половина од растот од ниска. Превод: најлошото, S&P 500 паѓа околу 2,550. Јас не би се обложуваат на нас посетување 2,192.

Податоци помага да се опише долгорочни модели на реалноста. Емоции може да предизвика големи краткорочни dislocations. Ние знаеме што се случува, но, тоа е важно да се задржи перспектива. Кога станува збор, најдете одговори на податоци. Сер Исак Њутн го зеде време тој беше дадена и користи до крај. Тој го виде можност облечени во трагедија и страв. Тој, исто така знаеше дека емоции би можело да биде логика е непријател. Тој рече: “Јас може да се пресмета движење на небесните тела, но, не лудилото на луѓето.”

 

Во Крајна Линија

Ние (Mapsignals) се нахакан на висок квалитет на U. С. акции на долг рок, и можеме да видиме моменти како овие области како да ги собереш големи компании.

Откривање: Авторот има нема позиции во било споменато хартии од вредност во времето на објавување.