Crypto Lajme

KSHZ fotografi mashtrim akuzat kundër Dropil mbi $1.8 milion ICO-ja

Një tjetër ICO-ja kafshon pluhur. KSHZ-ja është duke kërkuar disgorgement dhe dënimet e tjera nga Dropil mbi saj gjoja mashtruese token shitje.

Nga Nicholas Marinoff

pas Prill 24, 2020

Përshkrim i shkurtër Hakerat Neto $41M Në Binance Bitcoin Heist | PYMNTS.com

  • KSHZ-ja ka ngritur akuzat kundër Dropil mbi saj 2018 ICO-ja.
  • KSHZ-ja është duke kërkuar disgorgement e $1.8 milion kompania ngritur.
  • Dropil është e fundit ICO-financuar crypto startup në një listë të gjatë se KSHZ-ja ka në shënjestër.

E Letrave me vlerë dhe Exchange Commission (SEC) sot ngritur akuzat kundër Dropil, Inc. dhe themeluesit e saj—Patrick O'Hara, Jeremy commodore mcalpine dhe Zachary Matar—në një federale të Kalifornisë gjykatës, për gjoja mashtrim të investitorëve dhe pret një paregjistruara fillestare monedhë ofruar (ICO-ja). KSHZ-ja është duke kërkuar disgorgement e Dropil e ICO-së fondeve, lehtësimin e vendimit gjyqësor, dhe dënimeve të tjera civile.

Në një njoftim për shtyp, KSHZ-ja tha Dropil, Inc. shitet saj cryptocurrency—e njohur si RËNIE shenjat—në mes të janarit dhe Marsit të 2018, ngritjen më shumë se $1.8 milion nga investitorët. KSHZ-së ankesa pretendon se Dropil dhe themeluesit e saj, i njoftoi pjesëmarrësit se paratë e tyre do të jenë të grupuara së bashku me një tregtare bot njohur si Dex, dhe se fondet do të jetë e kombinuar të tregtisë assorted dixhitale monedhave të përdorur një Dropil-projektuar algoritmi.

Sipas KSHZ-së, megjithatë, asnjë prej këtyre nuk ka ndodhur ndonjëherë.

Komisioni pohon se përkundër thënë pjesëmarrësve se ata do të merrni fitime të çdo 15 ditë, Dropil devijuar investitor fondet e themeluesve' personale llogaritë bankare dhe projekte të tjera. Në ndërkohë, kompania gjoja krijuar paraqitjen e rremë deklaratat për të mbuluar gjurmët e saj duke i kushtuar Dex përdoruesit me RËNIE shenjat.

"Nuk ka asnjë dëshmi se Dex, që Dropil promovohet si një diferencuar tipar i Bie, ndonjëherë operuar ose të krijuara çdo tregtare fitime,"KSHZ-së, tha se në dokumente të gjykatës.

Gjatë viteve të fundit, KSHZ-ja ka qenë sistematike në qasjen e saj për gjoja të paligjshme të fondeve të kryer nga crypto startups.

Në Shkurt, Komisioni ndërmori veprime kundër Enigma—një projekt që ofron intimitet për të decentralizuar aplikacione (dapps). KSHZ-ja tha: "Enigma mashtruar investitorët gjatë një 2017 ICO-ja që të fituar sa më shumë $45 milion. Në zgjidhjen e me KSHZ-në, Enigma rënë dakord të paguajë mbrapsht të gjitha mjetet për të dëmtuar investitorët, si dhe një $500,000 dënimi.

Në mënyrë të ngjashme, në dhjetor, KSHZ filedcharges kundër Shopin CEO Efrani Eyal për gjoja "mashtrim" investitorët përmes ICO-në 2017 që mblidhet $42 milion. KSHZ-ja tha se Eyal dështuar për të regjistruar shitje me organizimin dhe kaloi investitor fondet për shpenzime personale.

Interesant, sot në veprim kundër Dropil, KSHZ-ja thekson se firma kishte pohuar se ishte për të rritur $54 milionë euro në saj të ZCN-së nga më shumë se 34,000 investitorët. Sipas KSHZ-së, kompania ngritur vetëm një pjesë e vogël e supozuar shuma prej vetëm një 2,500 investitorët.

 

Kubë tani ka vet Bitcoin këmbimit, pavarësisht nga kufizimet

Një italo-Kuban crypto sipërmarrës ka nisur Qbita Këmbimit, një peer-to-peer Bitcoin tregtare platformë e ndërtuar në Kubë Kubë për.

Nga Jose Antonio Lanz

pas Prill 23, 2020

Bitcoin

Përshkrim i shkurtër Çdo Gjë Që Ju Mendoni Se Ju E Dini Në Lidhje Me Kuba Është Një Gënjeshtër

  • Njeriu prapa Qbita Bitcoin portofolin ka zhvilluar një peer-to-peer exchange porosi ndërtuar në Kubë.
  • Shkëmbimi vjen e ndërtuar në me ultra-lehtë wallet, që kërkon relativisht pak të dhëna hapësirë dhe bandwidth për të përdorur.
  • Zhvilluesi Mario Mazzola tashmë është në kërkim përpara, me planet për integrimin e biznesit zgjidhje tjetër.

Çfarë të bëni Bitcoin dhe Kuba kanë të përbashkët? Elasticiteti.

Përkundër bllokadave, embargo dhe sanksionet financiare që kanë goditur kombin ishullin, populli Kuban kanë treguar të jetë i aftë në tejkalimin e pengesave. Dhe një banor i Kubë, në veçanti, është duke bërë pikërisht atë për crypto në ishull.

Më herët këtë muaj, Mario Mazzola, krijuesit e ultra-lehtë Bitcoin portofolin Qbita, nisur Qbita Këmbimit, e parë të decentralizuar Bitcoin shkëmbimin e llojit të saj në Kubë.

Ndërsa crypto nuk është e paligjshme në Kubë, nuk ka kornizë rregullatore për atë ose. Kjo e kombinuar me NA sanksionet, e dobët e shërbimeve të Internetit, dhe kufizime të tjera ka menduar se më të mëdha dhe më të rëndësishme crypto shkëmbimet dhe portofolin e ofruesve të në botë për të shmangur Kubë krejt. Kështu Mazzola ka marrë mbi veten e tij për të zhvilluar një të gjitha-në-një crypto ekosistemin e tij: një Bitcoin wallet, pagesat platformë, dhe, tani, një peer-to-peer exchange.

“Unë të kam krijuar Qbita të Këmbimit për shkak se unë kam qenë gjithmonë e bindur që këtu, në Kubë, Bitcoin është një domosdoshmëri e vërtetë,” Mazzola tha Decrypt. Dhe në mënyrë për Kubë për të kapur deri në pjesët e tjera të botës, vendit "nevojat mjete për të blerë, shitet, përdorni dhe për të ruajtur Bitcoins lehtë dhe të sigurtë,"ai tha:. “Qbita zgjidh të gjitha këto probleme,” Mazzola pretendon.

Italo-Kuban crypto sipërmarrës të parë filloi në Qbita portofolin e fundit nëntor. Ajo është projektuar për të punuar kudo në botë, por është posaçërisht me qëllim për të përmbushur nevojat e të dhënave-strapped Cubans. Portofolin e instalimit kërkon vetëm rreth 1MB e hard drive hapësirë dhe relativisht pak bandwidth.

Se portofolin tani mbështet një ndërtuar-në peer-to-peer Bitcoin platformë tregtare, lejimi i saj Kuban përdoruesit të tregtisë BTC nga brenda kuletat e tyre në një gjendje të sigurtë, të decentralizuar mënyrë me të plotë të kontrollit mbi fondet e tyre.

Qbita zhvillohet në një P2P platformë tregtare

Mazzola tha se ndërsa të tjerë P2P shkëmbime të tilla si Paxful dhe LocalBitcoins kanë shërbime të ngjashme, nuk është veçanërisht i mirë për Cubans.

"Sigurisht, nuk janë platforma të tjera në treg si Paxful dhe Localbitcoins, të dyja janë modele për ne, por secili prej tyre ka një problem të vogël,"ai tha:. "Paxful është bllokuar në mënyrë aktive Kubë, LocalBitcoins është kërkuar ju për KYC, dhe për shkak të embargo, kjo kërkesë ligjore nuk është duke i ndihmuar njerëzit të ishullit, pra, ajo nuk është në dispozicion në Vendin tonë."

Mazzola vuri të tjera P2P mundësitë në Kubë, si CubaCoin dhe Fusyona, por tha: "këto vijnë shpesh me të ndryshme të kufizimeve teknike.

Qbita, në anën tjetër, punon duke krijuar një multi-nënshkrimi adresë të kontrolluara nga blerësi, shitësi, dhe platformën, sipas Mazzola. Në qoftë se tregtia shkon mirë, të dy blerësit dhe shitësit shenjë transaksionit, cili është ekzekutuar menjëherë. Nëse diçka shkon keq, palët i dërgojnë provat për të Qbita që argumentet në favor të dhënë pronarit të ligjshëm, menjëherë ekzekutimin e transferimit.

Mazzola shpjegoi se, pavarësisht fillestare skepticizmin, portofolin e pranimit dhe popullariteti si një p2p platformë tregtare është rritur në mënyrë të konsiderueshme. “Rreth një javë më parë, ne lidhje me 850 regjistruar shkarkime. Kemi nisur të këmbimit dhe shkarkime të arritur 1,100. Kjo është e lidhur me një 30% të rritur në një javë,” ai tha:.

Një njeri crypto e ekosistemit

Qbita e rritjes ka ardhur në mënyrë rigoroze nga fjala e gojës, tha Kuban sipërmarrës.

“Ne kemi investuar zero në reklama,” ai tha:. Dhe ai vetëm e vetëm duke u nisur.

E Qbita zhvilluesi i saj aktualisht është duke ndërtuar një portë e pagesës për bizneset që do të doja të fillojë pranimin e cryptocurrency. Iniciativa ka ende për të marrë fluturimin, ai tha:, për shkak të e-commerce është ende në fillimet e saj në Kubë.

Remitancat, megjithatë, janë një tjetër histori. “Qbita është i përsosur platformë për procesin e dërguara, dhe unë nuk jam duke thënë se matematika e thotë kështu,” Mazzola tha. “Nëse e krahasojmë Qbita të Western Union, një Kuban Amerikane dërgon 100 USD nga Shtetet e Bashkuara për gruan e tij në Holguin dhe ajo do të merrni për 95 CUC [Kuban convertible pesos].”

Por nëse e transferimit të ishin në vend bërë në Bitcoin, ai shpjegoi, dhe marrësit shitur mbi ardhjen, ky person do të shihni një net të fituar nga transaksioni, sepse Bitcoin është shitur me një çmim në Kubë.

Dhe me gjithë këto kohë të vështira për më të madhe të botës, Mazzola tha se ai është optimist për të ardhmen e të dy Kuba dhe crypto.

"Unë mendoj se në të ardhmen ne do të shohim më pak njerëz që vijnë për të crypto vetëm për të bërë disa para të lehtë,"ai tha:. "Ne jemi duke shkuar për të parë më shumë njerëz duke përdorur Bitcoin për vërtetë të saj, qëllimi: liria për të lëvizur para dhe që të ketë kontroll të plotë të fondeve tuaja.”

 

Thatë

A do të thotë kjo që ne do të kemi një ndarjes të monedhës si ndarjes energjisë smart grid, ose ndarjes informacioni si Internet? Mirë, njerëzit zakonisht e bëjnë atë që punon dhe nuk ka si të mira dhe të këqija me centralizimi dhe me një ndarjes tepricë të strategjisë.

Tani, pra, çfarë është e fundit që ju kërkoni? Mirë, ka dy nene kam lexuar jo më shumë se një orë pas kësaj mbledhje, si unë ishte cruising me informacion, Unë do të ruajtura më parë për të shkruar mbi këtë temë më vonë; Diçka të Dobishme – Bitcoin në vetvete mund të dështojnë si një monedhë, por themelor teknologji ka filluar të sugjerojnë të vlefshme aplikacione të reja,"nga Paul Ford (Shkurt 18, 2014) dhe mendja ju ky artikull është shkruar pak ditë para Bitcoin vjedhjes nga një prej tyre të lartë të shkëmbimeve.

Tjetër artikull është shkruar nga Naette Byrnes ditë pas këto rezultate të goditur newswires në shkurt 25, 2014 "Bitcoin në Hot Seat – Një i madh bitcoin këmbimit mbyllet, ngritja e pyetjeve rreth cybercurrency." A jeni befasuar? Asnjë, mua as.

Artikulli i dytë vazhdoi të shtetit; "Tokio-bazuar Mt. Gox, një herë një prej forumeve më të shkëmbimeve të bitcoin cybercurrency, u ndal operativ të martën mes thashethemet që miliona njerëz mund të ketë qenë vjedhur nga firma dhe shqetësimet në rritje rreth perspektiva afat-gjatë për të parregulluar dixhitale monedhës. Të tjera bitcoin shkëmbimet shpejt u zhvendos për të distancohen nga Mt. Gox dhe pohojnë se ata ishin ende e hapur për biznes. Vlera e monedhës tv rënë ndjeshëm për vetëm mbi $500 nga mesi i pasdites. Ajo të goditur një të gjitha me kohë të lartë të $1,100 në nëntor."

Çfarë ju thonë për të se? Uf. E bën këtë dëshmojnë se naysayers duke e quajtur atë një Skemë Ponzi kishin të drejtë? Ata të marrë e fundit të qeshur, apo është kjo vetëm një pritur evolucionare procesin e përçarje si të gjitha kinks janë punuar nga? Mirë, e konsiderojnë këtë mendim eksperiment kam pasur.

Le të themi ka qenë hanky-panky përfshirë, le të themi që dikush hacked sistemit apo vodhi dixhitale monedhës. Tani, digital monedhës fluturon nën radar si ajo nuk është e njohur edhe me të gjitha të reja Shumë Të Mëdha Dështojnë rregullave për bankat, etj. Si mund të dixhitale të monedhës kanë vlerë? Vështirë për të thënë, si mund një fancily shtypura në letër të shënuar $20 të jetë ndonjë gjë me vlerë, kjo nuk është, por kjo është e vlefshme për çfarë ai përfaqëson në qoftë se ne të gjithë pajtohemi me atë dhe të keni besim në monedhë. Çfarë është dallimi në, kjo është një çështje e besimit të drejtë?

Në rregull pra, le të themi se rregullatorët, FBI, ose në një tjetër degë e qeverisë ndërhyn dhe fotografi akuzat – në qoftë se ata file akuzat penale që dikush hakun dikush tjetër, atëherë sa mashtrim ishte i përfshirë? Nëse qeveria e zbatimit të ligjeve dhe departamentit të drejtësisë të vënë një dollar sasia numër që, ata janë pa dashje duke rënë dakord që dixhitale të monedhës është e vërtetë, dhe kjo ka një vlerë, kështu, të pranosh atë. Nëse ata nuk përfshihem, pastaj çdo mashtrim që mund ose mund të mos ketë ndodhur përcakton tërë koncepti prapa një rrugë, dhe mediat do të vazhdojë për të përzënë poshtë besimin e të gjitha dixhitale apo crypto-monedhave.

Pra, kjo është një catch-22 për qeverinë, rregullatorët, dhe të zbatimit të folks, dhe ata nuk mund të shikojnë në mënyrë tjetër ose mohojnë këtë trend më gjatë. Është koha për rregulloret e. Mirë, Unë personalisht i urrej rregulloren, por a nuk është kjo se si kjo zakonisht fillon. Pasi kjo është e përcaktuar besueshmërinë e dhënë për konceptin, por e tij dixhitale monedhës koncept gjithashtu mund të dëmtojë të gjithë Një Botë të Monedhës strategji apo edhe Dollari amerikan (Petro-Dollaret) paradigmës, dhe nuk mund të jetë ferr për të paguar për këtë, si dhe. Mund të ekonomisë globale të trajtuar këtë nivel të përçarje? Stay tuned, Unë mendoj se ne do të shohim.

Në ndërkohë, çfarë ndodh më tej ose do të bëjë ose të thyejë këtë e re ndryshim në mënyrën se si ne pamje vlerë monetare, pasuria, online transaksionet dhe si e vërtetë botërore do të mendje-lajmëroj në të ardhmen tonë të mjegulluar realitetin. Unë thjesht nuk e shohin shumë njerëz duke menduar këtu, por të gjithë duhet të, një misstep dhe ne të gjithë mund të jenë në një botë të lënduar – të gjithë njerëzimin, që është. Ju lutem merrni parasysh të gjitha këto dhe të mendojnë se ajo.

Disa nga më të Mirë Crypto-Monedhave për të Investuar në Tani

për të Lira dhe kanë Siguruar Financiare të Këmbimit

Njerëz të zakonshëm të cilët janë të gatshëm për të blerë BTC mund të përdorni një linjë portofolin e sistemit për blerjen e tyre në mënyrë të sigurtë në këmbim të parave të gatshme apo kartat e kreditit dhe në një të rehatshme rrugën nga mijëra BTC themelet e gjithë bota dhe për të mbajtur ato si asete për të ardhmen. Për shkak të popullaritetit të tij, shumë korporatave investitorët tani janë pranuar ato si ndër-kufitare të pagesave dhe rritje është i pandalshëm. Me ardhjen e internetit dhe pajisjet mobile,mbledhjen e informacionit ka bërë mjaft të lehtë si rezultat i BTC transaksionet financiare janë të arritshme dhe çmimi i saj është vendosur në pajtim me njerëzit e zgjedhur dhe preferencat e duke çuar në një investim fitimprurës. Anketat e fundit kanë vërtetuar gjithashtu se jostabiliteti është e mirë për BTC të këmbimit si në qoftë se nuk është destabilizim dhe trazirat politike në vend për shkak të të cilave bankat vuajnë pastaj të investuar në BTC me siguri mund të jetë një alternativë më të mirë. Përsëri pak-monedhë e transaksionit tarifat janë shumë më të lirë dhe më të përshtatshëm të teknologjisë për të bërë kontrata kështu tërheqjen e turmës. E BTC gjithashtu mund të konvertohet në të ndryshme fiat monedhave të dhe është përdorur për tregtimin e letrave me vlerë, për titujt e tokës, dokumenti vulosje, publike shpërblime dhe anasjelltas.

Një tjetër avancuar bllok zinxhirin e projektit është Ethereumor e ETH cila ka shërbyer shumë më tepër se vetëm një formë digjitale, e crypto-monedhe dhe popullaritetin e saj në dekadat e fundit kanë lejuar miliarda njerëzve për të mbajtur kuletat e tyre për të. Me lehtësinë e botës online,e ETH kanë lejuar shitësit dhe organizatat e biznesit për të pranuar ato për qëllime tregtare, prandaj, mund të shërbejë si të ardhmen e sistemit financiar. Gjithashtu të qenit një burim të hapur të ETH ndihmon në bashkëpunuar në projekte të ndryshme të firmave dhe industrive kështu rritjen e tyre utility. Përsëri ndryshe nga bit-monedhë e cila është përdorur për paratë e shkëmbimeve në një digjitalizuar rrjetit ETH gjithashtu mund të përdoret për aplikacione të shumta, përveç transaksioneve financiare dhe nuk kërkojnë para lejet nga qeveritë për shkak të të cilave njerëzit mund të përdorni ato me pajisjet portative. Çmimi i Ethërit ka gjithashtu të mbetet i qëndrueshëm dhe shmang shqetësimi i ndonjë palë e tretë ndërmjetësuese të tilla si avokat ose noter si shkëmbime janë kryesisht software bazuar lejuar ETH për jetë më të mirë të dytë crypto-monedha për të investuar në tani

 

Nxehtë Wallet

Post Nga DO TË KENTON Shkurt 5, 2020

Çfarë Është një e Nxehtë Wallet?

Një të nxehtë wallet është një mjet që lejon një cryptocurrency pronarit të merrni dhe të dërgoni shenjat. Ndryshe nga tradicionale të monedhave, nuk ka dedikuar bankat ose fizike kuletat që mund të përdoren për të mbajtur cryptocurrency pronat e sigurt. cryptocurrency kuletat janë mjetet që janë përdorur zakonisht për të ruajtur dhe mbrojtur këto zotërime të, dhe ata vijnë në forma të ndryshme dhe varieteteve të.

Një nga më të popullarizuar llojet e cryptocurrency kuletat është quajtur një të nxehtë wallet. Dallimi në mes të një të nxehtë portofolin dhe një të ftohtë të wallet është që të nxehtë kuletat janë të lidhur në internet, ndërsa ftohtë kuletat nuk janë.

ÇELËSI TAKEAWAYS

  • Një të nxehtë wallet është një mjet që lejon cryptocurrency përdoruesit për të ruajtur, dërgoni, dhe për të marrë shenjat.
  • Nxehtë kuletat janë të lidhura me çelësat publik dhe privat që të ndihmuar në lehtësimin e transaksioneve dhe të veprojë si një masë e sigurisë.
  • Për shkak të nxehtë kuletat janë të lidhur në internet, ata priren të jenë disi më të prekshme për hacks dhe vjedhjes se ftohtë ruajtjen metodat.

Të Kuptuarit E Nxehtë Kuletat

Ka arsye të ndryshme pse një investitor mund të dëshironi të tyre cryptocurrency të zotërimeve të jetë e lidhur me të ose të shkyçur nga Interneti. Për shkak të kësaj, kjo nuk është e pazakontë për cryptocurrency mbajtësit të ketë të shumta cryptocurrency kuletat, duke përfshirë dy të nxehtë në të ftohtë kuletat.

Përparësia më e madhe e mbajtjes cryptocurrency në një të nxehtë të wallet është se ajo mund të përdoret për të ndihmuar në lehtësimin bazë të transaksioneve. Individët në kërkim të të bëjë në fakt blerjet e tyre cryptocurrency aseteve mund të zgjidhni të përdorni një të nxehtë të wallet për shkak se ekonomitë në të cilat wallet do të jenë të transferueshme në të gjithë internet.

Në anën tjetër, nxehtë kuletat janë më shumë gjasa sesa të ftohtë ruajtjen e teknikave të përballen me çështje të sigurisë, ose potencialisht të jetë hacked. Megjithatë, një të nxehtë portofolin nuk është një mënyrë të pasigurt për të ruajtur tuaj cryptocurrency. Më tepër, në krahasim me një të ftohtë të magazinimit metodë që është tërësisht hiqen nga Interneti ekosistemit, një të nxehtë portofolin paraqet shumë rrezik për mbajtësin për shkak se ajo mund të hyni në (dhe teorikisht të arrihen nga të) pjesët e tjera të Internetit.

Si një Hot Portofolin e Punëve

Pas një investitor vendos për të blerë ose e mi dixhitale monedhës, ata duhet pastaj të përcaktojë se ku dhe si për të ruajtur argumentet e tyre. Edhe pse ata janë quajtur kuletat, emri është disi mashtruese për shkak të nxehtë kuletat nuk në të vërtetë të ruajtur cryptocurrency në mënyrë që tradicionale kuletat e të ruajtur monedhën. Roli i nxehtë kuletat është për të të ndihmuar në lehtësimin e çdo ndryshim në të dhënat e transaksioneve, të ruajtura në decentralizuar blockchain libër kontabël për çfarëdo cryptocurrency është duke u përdorur.

Për cryptocurrency investitor, e kriptografike publike çelësat private dhe çelësat janë elementet më të rëndësishëm të një cryptocurrency wallet. Publike çelësat janë të ngjashme për llogari të përdoruesve; ata identifikojnë portofolin në mënyrë që përdoruesit mund të marrin shenjat e pa zbuluar identitetin e tyre. Private çelësat janë të ngjashme me numrat pin; ato lejojnë përdoruesit për të hyrë në portofolin dhe të kontrolluar bilancet, inicimin e transaksioneve, dhe më shumë. Pa njërin prej këtyre butonave, portofolin në fakt është e padobishme.

Të sigurisë dhe të Nxehtë Kuletat

Sigurinë dhe mbrojtjen e një të nxehtë portofolin janë në masë të madhe varet nga përdorues të sjelljes. Asnjë artikuj të ruajtur në një të nxehtë të portofolin janë të prekshme për të sulmuar, sepse çelësat publik dhe privat janë ruajtur në Internet.

Me përvojë cryptocurrency investitorët do të vetëm të mbajtur një pjesë të vogël të tyre të zotërimeve në portofolin e tyre të nxehtë për shkak se ajo është më pak të ngjarë që një hacker do të thyer në të nxehtë një portofol për një numër të vogël shenjat. Për shembull, ata vetëm mund të mbajnë sasi të planifikojnë të kalojnë në një të ardhme të afërt në portofolin e tyre të nxehtë. E tyre, mjetet e mbetura do të qëndrojnë në ruajtje të ftohtë deri sa ato janë të nevojshme për veçanta të transaksioneve të.

Disa investitorë të zgjedhin për të mbajtur tyre cryptocurrency shenjë në llogaritë e lidhura me popullore shkëmbime si Bitstamp . Këto kompani do të ruajë fondet tuaja në infrastrukturën e tyre dhe mund të konsiderohet si nxehtë portofolin e ofruesve të. Në qoftë se një investitor i mban argumentet e tyre në një Bitstamp ose Poloniex llogari, dhe një sulmues fiton qasje në një nga këto kompani serverat, ata mund të vuajnë një humbje nëse hacker është në gjendje për të depërtuar llogaritë e klientëve të tyre.

Për shkak se shumë të lartë dixhitale shkëmbime të monedhës të lejojë përdoruesve për të transferuar në mes të ndryshme fiat monedhave dhe cryptocurrencies, është e zakonshme për përdoruesit për të mbajtur sasi të vogla të monedhave të ndryshme në llogaritë e tyre. Nëse ata mbajnë një sasi të konsiderueshme të bilancit të çdo valutë, nuk ka rrezik më shumë për të tërhequr vëmendjen e hakerëve apo, në rast të një vjedhje, duke humbur një pjesë të konsiderueshme të zotërimeve të tyre.

Llojet e Nxehtë Kuletat

Ka një shumëllojshmëri të nxehtë kuletat në dispozicion për investitorët dhe shumë prej tyre janë të lirë për të shkarkuar. Disa kuletat janë projektuar posaçërisht për t'u përdorur në partneritet me veçantë mobil aplikacioneve web ose edhe me disa cryptocurrencies.

Ajo mund të jetë e dobishme për një investitor për të kryer kërkime në zhvillimin e një të nxehtë portofolin para shkarkimit dhe duke përdorur këtë shërbim. Zhvilluesit kanë shkallë të ndryshme të ekspertizës, të ndryshme angazhimet e sigurisë dhe privatësinë, dhe prioritetet e ndryshme në mendje kur duke krijuar kuletat e tyre.

Zhvilluesit do të miratojnë edhe strategji të ndryshme kur është fjala për përmirësimin e produkteve të tyre. Në mënyrë ideale, një të nxehtë portofolin ofruesi duhet të jetë vazhdimisht përditësimin produktin e saj në përgjigje të mënyra që thatë përpjekjet janë në ndryshim dhe zhvillim.

Software Të Nxehtë Kuletat

Software të nxehtë kuletat janë të shkarkohen aplikacionet të cilat nuk janë të lidhura në ndonjë mënyrë të veçantë këmbimet. Ju të ruajtur kontrollin tuaj private çelësat, kështu cryptocurrency aseteve në të nxehtë portofolin mbeten nën kontrollin tuaj.

Megjithatë, tuaj cryptocurrency është ende ndjeshme ndaj pirateri pasi një haker që fiton qasje në kompjuterin tuaj teorikisht mund të thahet portofolin tuaj nëpërmjet software aplikimit.

Disa cryptocurrency përdorues preferojnë të mbajnë tyre digjitale aseteve në portofolin fizike. Zakonisht, këto janë pajisje që duket si një flash drive USB. Këto nuk janë të nxehtë kuletat e për shkak se ata mund të arrihen nga të qenit të lidhej direkt në kompjuter dhe nuk kërkojnë një lidhje të internetit në mënyrë që për një përdorues për të hyrë tyre cryptocurrency fondet.