Tregjet Rishikimi

Si të të Dhënave të Ndihmuar të Lundruar Ariu Tregut

Nga LUCAS DOWNEY

Përditësuar Prill 20, 2020

Disa vite më parë, Unë kam qenë në San Francisco të aeroportit duke pritur zonë. Fluturimi im për në shtëpi ishte vonuar për tre orë. Unë i realizuar artistikisht unë do të punoj, por dhoma ishte e lartë dhe vëmendjen. Dola tim sigurt kufje dhe të vënë në e mia të zakonshme të jazz-it. Por muzika ishte aq e qetë, Unë ende mund të dëgjuar nga turma. Unë e nevojshme për programin për një analizë të të dhënave mjet. Unë kërkova “muzika për të punuar për” dhe e gjetën një dy-orëshe të vazhdueshme përzierje e muzikës: vetëm – ajo ishte shtëpia e muzikës. Unë i realizuar artistikisht çfarë dreq?

Një katër-në-e-kati bas daulle pandalshëm thumped rrugën e saj në trurit tim. Pas 10 sekonda, Kam menduar: në asnjë mënyrë – kjo është shumë e shkëputur. Por pastaj mendja ime lirua dhe u humbur në monotony të muzikës. Çfarë kam menduar se do të marrë gjashtë orë mori një të katërtën e që. Një orë e gjysmë më vonë, Unë isha bërë.

Edhe sot, kur unë duhet të programit ose të të punojnë me të dhënat dhe duhet të akorduar nga bota, Unë akorduar në orët e Deadmau5 progresive klub muzikë në 128 rrahje në minutë (bpm). Ajo punon, por si?

Ky studim ofron të dhëna: “Muzika lloj preference dhe tempo e ndryshuar alfa dhe beta valët e njeriut jo-muzikantë.” Në të shkurtër, gjetjet tregojnë se lloj preference dhe artificialisht modifikuar tempo të ndikojë alfa dhe beta vala e aktivizimit.

Dhe ky interesante neni thotë se muzika sinkronizimi mund të përmirësojë efikasitetin dhe humor. Njerëzit gjithashtu kanë një natyrore bazë të frekuencës së 120 bpm: ” … të izoluar eksperimentet që kërkoi pjesëmarrësve të prekni gishtat, ecin, ose përshëndes të tyre tempo tregoi pjesëmarrësit lëvizin natyrshëm në një tempo prej rreth 120 bpm (ose një 500ms vonesë në mes të pulses).” E Deadmau5 përzierje është 128 bpm, që prishet në një të bukur matematikore të rrjetit të çdo minutë. 128 ndahet nga 4 rrahje në masë është 32 bare në minutë, i cili është një standard mendje të formuar historikisht.

Mekanikën dhe matematikën e muzikës të na ndihmojë të përqëndrohet sepse ato lejojnë trurin tonë për të bllokuar nga zhurma. Nuk do të jetë i madh në qoftë se nuk është diçka që e bëri atë për tregun e aksioneve?

Për mua, përgjigja është e të dhënave. Vështirë numrat e mia janë Deadmau5 për rezervat. Ajo snaps treg në qendër të vëmendjes, filtrim nga emocioni dhe të panevojshme media kaos. Dhe kur ne të përqëndrohet në në të dhënat e, ne të gjeni se ajo është shumë e saktë, kohë, dhe e dobishme për ata që mund të akorduar nga zhurma dhe për të dëgjuar atë.

Çdo javë, Unë shkruaj në lidhje me atë të dhënat e thotë. Unë shkoj në sektorët, tendencat, dhe më e rëndësishmja, para të mëdha blerjen dhe shitjen e. Unë shpesh citojnë Para të Mëdha Indeksi, e cila na tregon se kur tregjet janë të overbought dhe oversold. Që të tregut koha tregues na ndihmon të kuptoj se kur të shtoni ose të hiqni rrezik. E them këtë javë pas jave. Pra, këtë javë, Unë të kërkuar për të shikuar prapa dhe të shohim se si të dhënat e hartuar nga ariu tregut të veprimit të kaluarën disa muaj.

Në grafikun e mëposhtëm thotë se të gjithë. Ajo mund të duken të jumbled, por thjesht të ndjekin së bashku në kohë dhe të shikojmë në çdo pikë si kjo vjen. Lidhur koment kuti do të thoni ju data e publikimit, titulli, dhe një përmbledhje të shpejtë të asaj që u tha në çdo Mapsignals Blog post. Pikat e kuqe tregojnë kur të dhënat tona treguan më të ulëta çmimet e tregut (Para të mëdha Indeksi i bie), dhe të gjelbër pika qenë kur shkuam oversold dhe pritet çmime më të larta (Para të mëdha Indeksi ramping lartë).

Tabelë që tregon performancën e S&P 500 indeksi me Para të Madhe, Indeksi i treguesve
www.mapsignals.com

Grafiku tregon se ju mori një kohë reale të saktë modelin e tregut ngjarjeve që do të vijnë mirësinë e tuning nga lajmet dhe duke u përqendruar në të dhënat e. Ju lutem mos ngurroni për të kontrolluar punën time – kjo është e gjitha atje.

Në të shkurtër, të dhënat tha:

 • Kur tregu u bë overbought
 • Kur tregu ishte shkak për një pullback
 • Kur të keni të holla të gatshme
 • Kur ajo do të shkojë oversold
 • Kur do të koritë (nga jashtë vetëm një ditë tregtare: Mars 20 ishte e premte, ndërsa tregjet bottomed të hënën, Mars 23)
 • Kur për të blerë
 • Për të presin një rritje të

Në rrezik e në kërkim si unë jam spraining krahun tim patting veten në anën e pasme, ideja këtu është se një pasqyrë të saktë për të ardhmen potencialisht të shtrihet në të bërë analiza të duhura të kaluarën e të dhënave.

Çfarë e bën të dhënave të them tani? Para të Mëdha Indeksi është në rritje të shpejtë. Kjo është pjesërisht për shkak të lëshojë mungesa e përditshme e para të mëdha të blerë ose shitur sinjalet. Pas drastike washouts ashtu si kemi parë në javët e fundit, kohë duhet të kalojë, në mënyrë që sinjali akuza për qasje normale përsëri.

Si paqëndrueshmërinë e tregut vazhdon të qetë dhe të vendosen në një bazë, udhëheqja e re do të dalin. Sektori i udhëheqjes, sipas të dhënave e mia, na tregon se e teknologjisë dhe të kujdesit shëndetësor janë mbretit. Kjo përfshin të mëdha blerjen dhe themele të forta,.

Kur është fjala për tech, kjo ka kuptim, me telecommuting dhe cloud computing në papritur e rëndë e kërkesës. Çifti që me e madhe e kërkesës së konsumatorëve për të “qëndrojnë në shtëpi” aksione si në shtëpi streaming shërbime për argëtim dhe ushtrim. Një i madh rritje në kërkesën për streaming do të thotë edhe më shumë një nevojë për të përshpejtuar 5G si e përdorimit të internetit merr bllokuar vend të gjerë.

Ndërkohë, të kujdesit shëndetësor aksione jeni duke parë një e madhe të heqë siç komuniteti mjekësor është i mbingarkuar me kujdes kërkesat dhe optimizmin e tyre për trajtimet e mundshme dhe vaksinimi për COVID-19 ... siç dëshmohet nga e premtja e tregut rritje pozitive lajmeve në atë front.

Tabela tregon sektorin forcë/dobësi
www.mapsignals.com

Mjete monetare dhe energji të mbetet në pjesën e poshtme e fuçi. Normat e ulëta të interesit dhe të borxhit të ekspozimit të peshojnë në mjete monetare, ndërsa për energji, të gjithë ne duhet të bëni është të shikoni në çmimin e naftës, të përfaqësuar këtu nga iPath Seria B S&P GSCI Nafta Kthimin Total Index ETN (VAJ):

Grafiku tregon para të mëdha të blerë dhe shitur sinjale në tabelë e iShares Sereas B S&P GSCI Nafta ETN (VAJ)
www.mapsignals.com

Sektori rotacionet janë në zhvillim e sipër, si është të ardhurat e sezonit. Ekonomike horizont është i mjegullt, në rastin më të mirë, dhe pandemie është ende para dhe qendrës. Ajo tha se, rezervat janë të rebounding shpejt, çmimi në një optimiste për rimëkëmbjen ekonomike. “Koha do të tregoj, por të dhënat do të tregojnë më herët.” – Mua.

Rreshti I Fundit

Ne (Mapsignals) janë bullish në kualitet të lartë U. S. equities në afat të gjatë, dhe ne shohim momente si këto si zona për të marr të madh të kompanive të.

 

Se Ekonomia amerikane Ka Shuar Pothuajse të Gjithë Punën E Fiton Që nga viti I Madh Recesion

Marko Bello | Reuters

.

 

Ajo mori vetëm katër javë për U. S. ekonomia për të fshirë nga pothuajse të gjitha punë fitimet e fundit 11 vjet.

E coronavirus dhe të detyruar mbylljen e biznesit në të gjithë vendin përsëri ushqyer numri i Amerikanëve që aplikojnë për shtetin përfitime të papunësisë, që javën e kaluar arritën 5.245 milion, të Departamentit të Punës të raportuar të enjten.

E kombinuar me tre paraprak kërkesat papunë raportet, numri i Amerikanëve të cilët kanë bërë për të papunësisë gjatë katër javëve të shkuara është 22.025 milion. Ky numër është vetëm nën 22.442 milionë vende pune shtuar për të borderove nonfarm që nga nëntori 2009, kur U. S. ekonomia filloi për të shtuar vendet e punës prapa për ekonominë pas Recesionit të Madh.

Vetëm 417,000 më U. S. punëtorët duhet të paraqesë për përfitimeve të papunësisë për të zhdukur të gjitha nonfarm fitimet që 2009, një shifër ka të ngjarë të jetë e lehtë të tejkaluar këtë javë.

E shpejtë të natyrës së humbjet e vendeve të punës do të jetë i paparë, gëlltit nga më shumë se një dekadë e vlefshme e punës fiton në pesë javë. Ne do të gjeni për të siguruar të ardhshëm, të enjten kur kombëtar pretendimet për këtë javë janë raportuar.

“Ndërsa sot është e papunë numrat janë poshtë në javën e kaluar, ata ende do të thotë se të gjithë punën e fiton që nga kriza financiare janë shuar,” shkroi Seema Shah, shefi strateg Kryesor Globale, Investitorët. “Çfarë është më shumë, me shumë punëtorë, duke përfshirë ato në koncert ekonomisë, nuk përfshihen në këto numra, të tregut të punës dhimbje mund të jetë edhe më e keqe se këto numra të sugjerojnë.”

“Shqetësimet për gjysmën e dytë të vitit mund të jetë e nënvlerësuar,” ajo ka shtuar. “Edhe pse qeveritë janë duke kërkuar të heqë lockdowns, ri-hapja e ekonomive do të jetë vetëm gradual, përzjerë presione financiare për bizneset dhe ekonomitë familjare, duke e shtypur e kërkesës dhe sugjeron një ngadalshme të rimëkëmbjes ekonomike.”

Pse investitorët nuk do të marrin zyrtare të shikojmë në U. S. shkalla e papunësisë për këtë muaj, deri në Maj 8, të Departamentit të Punës e fundit e borderove nonfarm raportin tregoi turma e pushime nga puna në restorante dhe bare si disa qeveritë shtetërore të detyruar mbylljen e shumica e bizneseve të tyre.

E fundit nonfarm raportin tregoi borderove shkaktuar nga 701,000 në Mars, shënimin e parë rënie që nga 2010 dhe më bien që nga Marsi 2009. Shkalla e papunësisë u hodh pothuajse e plotë për qind të 4.4% nga 3.5%.

 

Tregjet Vazhdojnë për të Përmirësuar aq i Madh Shitjen e Ngadalëson

Shumica prej nesh janë bërë me 2020. Kjo është vetëm prill. Unë do të thotë, ne të gjithë jemi të mbërthyer në shtëpi. Kam dëgjuar se si njerëzit janë të ngrënë si e çmendur dhe e gota verës janë gjithmonë plot. Nuk ka asgjë për të bërë, drejtë?

Por karantinë reflektues shko-getters mund të duan karantinë. I tillë ishte rasti për ndoshta ndritura shkencëtar në histori – 1665 gjendet (nuk-ende Zotëri) Isaac Newton në Kembrixh të Universitetit në e tij të 20-tat e hershme. E Fatkeqësi të Madhe të Londrës hit, përfundimisht duke pretenduar 25% është qyteti më i popullsisë. Kembrixhi dhe universitete të tjera e bëri version të hershëm të mësuarit në distancë – i dërguan studentët larg nga kampuset. Kjo ishte sociale distancing në 1600.

Newton papritmas e gjeti veten e tij prestigjioze të shkollës dhe të mbërthyer në shtëpi 60 milje larg. Me asnjë Netflix për qejf-watch, ai e bëri tjetër gjë e mirë – ai ndryshuar njeriut të kuptuarit e përgjithmonë:

 • Ai vazhdoi të tij Cambridge punuar dhe përfunduar tij koncepte që u bë gur.
 • Ai messed në lidhje me prizmat dhe zhvilluar teoritë e tij në optikë dhe dritë.
 • Jashtë tij dritarja ishte një mollë pemë. Po, një. Historianët debatojnë nëse një mollë në fakt ranë mbi kokën e tij apo jo, por ajo ishte aty dhe pastaj (në karantinë) se ai birthed tij teori e gravitetit dhe filloi ligjet e levizjes.

Jo keq për vetë-izolimi kohë. Natyrisht, Unë nuk jam duke sugjeruar që të gjithë mund të shkojnë në një fshikëz dhe dalin si një histori-ndryshuar shkencore gjeniu. Por në një minimum, kjo duhet të tregojë se çfarë është e mundur me disa “kohën e lirë.” Unë jam duke përdorur kohë për të mësuar një të re gjuha e programimit dhe të përfunduar muzika e projekteve unë kam qenë “kuptimi për të bërë.”

Unë jam veçanërisht i ngacmuar në lidhje me mbledhjen e të dhënave për tregun e gjatë e më të paqëndrueshme të tregut që nga Depresioni i Madh. Për atë se të dhënat është thënë: "është interesante. Kjo është e ndryshme nga ajo e shëmtuar e lajmeve thotë: vdekjet malin, raste të reja të ngadaltë, por janë ende në rritje, dhe ekonomike globale mbyllje është duke shkaktuar efekte katastrofike. Ne madje kemi Ray Dalio duke thënë se ne do të jemi në një tjetër Depresioni i Madh. Por lajmeve jeton në rrotullim. Unë nuk e shohin krahasimin e drejtë:

 1. Post-1929 rrëzimit të tregut të aksioneve gjetur Fed ngritjen normat e interesit. Kjo përplasje e gjen normat e prerë për zero.
 2. Post-1929, nuk kishte asnjë likuiditetit. Fed karrige Powell njoftuar vetëm një shtesë $2.3 trilion e kredive për të siguruar likuiditet për të NA ekonomisë.
 3. Ne nuk jemi të vetëm – Evropa dhe Azia janë gjithashtu të pompimit të likuiditetit në sistem.

Pra, ne tani e kemi jashtëzakonisht accommodative politikës monetare, ndërsa '30 ishte shtrënguese. Një shpresuar për V-formë e shërimit duket më shumë si ajo do të jetë një “U.” Unë e shoh atë duke luajtur jashtë si kjo:

 • Në Maj 15, ne i shohim shenjat e para të një rihapje – kryesisht optikë.
 • Deri Në Qershor, ne kemi funksionale “e butë” hapja.
 • Deri Në Shtator, ne i shohim shenjat e më shumë “normale” aktiviteti ekonomik.
 • Ne fillojmë të shohim rritje në dhjetor.
 • Deri Në Mars Të 2021, vit-mbi-vit krahasimet do të jetë e vështirë për të rrahur në çdo moment në histori.

Këto janë mendimet e mia. Më e rëndësishmja, të dhënat thotë se rezervat e kanë bottomed. Mban ende thirrje për më të ulët lows, por ka gjithmonë një ariu diku. Në realitet, si lajm i keq majat, tregu ka juiced nga lows. Equities janë gjetur një bazë. Paqëndrueshmëri është vijnë drejt tokës. E CBOE Indeksi i Rrezikshmërisë (VIX) kulmoi në 85.47 në Mars 16 dhe ra 50% për 41.67 në prill 9. Ne kemi nevojë për një tjetër 50% VIX rënie të ndjehen të “të rehatshme.”

E Para të Mëdha të Indeksit të pajtohet. Kjo është një indeks i pazakontë blerjen e. Kur kjo është e lartë, blerësit janë në kontrollin e. Kur është e ulët, shitësit janë. Ajo bottomed në 9% në Mars 27 dhe është rritur në 24.9% në prill 9. Mos harroni: 25% dhe më poshtë është oversold, kështu që ne jemi gati për të dalë nga oversold. Kjo është më e fuqishëm të bullish tregues mbi Mapsignals’ 30-vit në të dhënat e historisë.

Tabelë që tregon performancën e Rasëll 2000 indeksi dhe para të mëdha indeksi
www.mapsignals.com

Është e rëndësishme të dini se ky indeks të mëdha parash duke blerë nuk është në rritje për shkak të një bandë e sinjalet blej. Ne jemi mjaft të prapambetur në aspektin e niveleve për çdo të madhe blerja e për të marrë vendin e. Indeksi është në rritje për shkak të shitjes ka avullohem. Kjo ka kuptim, si mëdha fondi likuidimet janë prapa nesh. Kjo do të thotë se, Para të Mëdha Indeksi mund të rritet me shpejtësi edhe më të ulët të blerë/shitur sinjal akuza.

E gjithë kjo do të thotë që ne vetëm duhet për të vëzhguar se si tregu sillet në javët e ardhshme. Ne duam të shohim më shumë aksione të bërë blerë sinjalet, tregon se tregu ka filluar të çmimeve në një mënyrë më të kontrolluar shërim. Të dhënat në mënyrë të qartë thotë tregut lows janë në, dhe një paqëndrueshmëri të vdes poshtë, përjashtim në aksione të zbulojë veten e tyre.

Unë jam 100% të dhënat e shtyrë. Emocioni ka tradhtuar mua në të kaluarën. Dhe ndjenjës shpesh nuk lidhen: tregu gropë ishte frika e samitit.

Si për çfarë e ardhshme? Unë mendoj se në rastin më të keq është se S&P 500 tërheq prapa nga gjysma e ringjallur prej të ulët. Përkthim: rastin më të keq, S&P 500 bie në rreth 2,550. Unë nuk do të bast mbi ne revisiting 2,192.

Të dhënat e ndihmon përshkruajnë afatgjatë modele të realitetit. Emocionet mund të shkaktojnë kryesore afatshkurtër dislocations. Ne e dimë se ndodh, por është e rëndësishme për të mbajtur perspektivë. Kur është fjala, të gjejnë përgjigje në të dhënat e. Sir Isaac Newton mori kohë ai u dha dhe e përdori të plotë. Ai pa mundësi të veshur në tragjedi dhe nga frika. Ai gjithashtu e dinte se emocionet mund të jetë logjika e armikut. Ai tha:: “Unë mund të të llogaritur lëvizjen e trupave qiellor, por nuk e qetësinë e popullit.”

 

Rreshti I Fundit

Ne (Mapsignals) janë bullish në kualitet të lartë U. S. equities në afat të gjatë, dhe ne shohim momente si këto si zona për të marr të madh të kompanive të.

Zbulimi: Autori mban asnjë pozitave në ndonjë përmendur letrave me vlerë në kohën e publikimit.